Безкоштовна юридична допомога по страхуванню

Стягнення різниці між розрахованим збитком і виплатою страхової компанії з винуватця ДТП

Олексій:

Вітаю!

Як відомо страхові компанії відповідно до закону і загальновідомим роз’ясненням виплачують вартість збитку відповідно до коефіцієнту зносу, плюс ще можуть не відшкодовувати ПДВ. Чи правомірне стягнення отриманої різниці з винуватця ДТП (фіз-особи)? Тобто,наприклад, збиток склав 25тис. грн, страхова з урахуванням коефіцієнту виплатить тільки 15.7 тис. з ПДВ, а без ПДВ фактична сума буде ще менше. Незважаючи на те, що пошкоджені деталі авто не нові, для їх заміни, я повинен все одно її купити їх новими, тобто виходить що я ще повинен і доплатити. Чи є в практиці випадки стягнення даної різниці з винуватця ДТП або закон тут однаковий як для страхової так і для винуватця?

Дякую.

Відповідь:

Доброго дня, Олексію!

У нашій практиці не було виграних подібних суперечок і мені про вступлених в силу подібних рішеннях суду також невідомо. Хоча, я точно знаю кілька процесів, де люди намагаються стягнути з винуватця ДТП недоплачений ПДВ і суму зносу. Однак, моя думка, що такі процеси безперспективні.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 192 Цивільного кодексу України розмір збитків, що підлягає відшкодуванню потерпілому, визначається виходячи з реальної вартості пошкодженого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Таким чином, як страхова компанія, так і винуватець зобов’язані компенсувати Вам вартість тих деталей, які були пошкоджені. Тобто якщо на автомобілі, наприклад, був пошкоджений чотирирічний бампер, то вони не зобов’язані компенсувати вартість нового, так як він коштує дорожче. Для цього, вартість нового коректують коефіцієнтом зносу.

З ПДВ ситуація більш спірна, але в будь-якому випадку ці питання слід адресувати не потерпілому, а його страхової компанії. З огляду на діючі на сьогодні норми Податкового кодексу України (п. 196.1.3), діючі стандарти оцінки, а також роз’яснення ДПАУ та Верховного Суду України, вважаємо дане питання також неперспективним. Але, звертаємо Вашу увагу, що Ви також можете претендувати на відшкодування втрати товарної вартості та моральної шкоди.

close

Залиште свій номер
і ми Вам зателефонуємо